Kas yra Lituanicon?

Fantastų konventas “Lituanicon XXVIII” šiemet vyks Vilniuje, Socialinių mokslų kolegijos patalpose (Kalvarijų 137E), nuo 11 iki 21 valandos. Renginys – nemokamas.

Dažniausiai taip mes pradedame arba užbaigiame pranešimus žiniasklaidai, bet… kas yra tas Lituaniconas? Taip, kurie nors kartą jame buvo – žino, bet juk mes labai norėtumėme matyti ir naujų veidų.

Tad gal pirmiausia pradėkime nuo to – kas yra fantastai?

Kažkada, besikuriant pirmajam Lietuvos fantastų klubui „Dorado“, vienas jo įkūrėjų – Gediminas Beresnevičius – griežtai nesutiko naudoti terminą „fantastikos mėgėjai“. Nes jei esi mėgėjas – reiškia, iš esmės tik vartotojas. Fantastai nėra tik vartotojai. Fantastai yra ir kūrėjai, ir polemikai, ir futuristai, ir analitikai, ir dar visokių veiklų veikėjai. Tai yra žmonės, gyvenantys fantastika.

Ar tai reiškia, kad jie yra visiški nerdai, be perstojo svaičiojantys apie hobitus, drakonus, šviesos kardus ir kosminius laivus? Susėdantys prie staliuko, žarstantys keistų formų žaidimų kauliukus ir garsiai rėkiantys, kaip jie ten lupa drakoną ar bando prisėlinę su balista ištaškyti prie smuklės baro parimusį kaimietį?

Na, gal kažkiek ir taip, bet kuo tai iš esmės skiriasi nuo rimtų vyrų, valandų valandas besiginčijančių apie kelis kitus vyrus, lakstančius paskui kamuolį aikštėje su kažkokiom papaišytom linijom? Ir nuo beveik susimušančių dėl to, kas būtų buvę, jei ten kažkas būtų švystelėjęs kamuolį į kažkur ten? Arba to nepadaręs?

Žodžiu, eskapizmas gali egzistuoti įvairiomis formomis 🙂

Vis dėlto dauguma fantastų – ne eskapistai, o tiesiog sugebantys mąstyti alternatyviai, ir apie alternatyvius dalykus.

Sakote, atskrido drakonas, užėmė lobių pilną kalną ar pilį ir surijo visus riterius, bet galiausiai pabaisą nudėjo kažkoks trenktas didvyris – absurdas, ir tik kvailos pasakos vaikams? Gerai, kečiam drakoną į piktybišku tapusį dirbtinį intelektą, surytuosius riterius – į buka jėga puolusias karines pajėgas, o trečią brolį Joną su Magišku Kalaviju (ar hobitą su Žiedu) – į ekscentrišką hakerį su paties parašytais virusais. Gal jau scenarijus tampa kiek realesnis?

O fantastas ne tik pasvarstys apie siužetą, bet ir pamėgins įsivaizduoti, kaip į tokį drakonišką ar dirbtinio intelekto incidentą sureagavo visuomenė, kodėl ji elgėsi vienaip ar kitaip, ir kaip galima būtų spręsti tokią ar kitokią problemą.

Žodžiu, apibendrinant – fantastai yra plataus matymo ir mąstymo kampo žmonės, kuriems neįmanomi dalykai neatrodo kvaili vien todėl, kad atrodo neįmanomi. Nes daug kas mūsų gyvenime yra tik simboliai.

Gerai, o kas tada yra tas Lituaniconas?

Lituaniconas yra kasmetinis fantastų susirinkimas, kuriame fantastikos žanro (ir mokslinės fantastikos, ir fentezi, ir žaidimų, ir filmų, ir komiksų – forma yra visiškai nesvarbi) mėgėjai susitinka, pabendrauja, susipažįsta su naujais fantastais ir be visa ko, dar pasiklauso su fantastika susijusių pranešimų.

Šio Lituanicono tema – „Iš praeities į ateitį“. Geru temos pavyzdžiu galėtų tapti vienas iš renginio svečių, profesorius Laimutis Telksnys, kuris 1967-aisiais sugebėjo atspėti, kad po 40 metų (t.y. 2007-aisiais, kai atsirado „iPhone“) išpopuliarės išmanieji telefonai. Kaip jam tai pavyko? Ir natūralus klausimas – jei jis tai jau sugebėjo atspėti, tai negi nepasinaudojus proga ir nepraprašius paprognozuoti, kaip pasaulis atrodys dar po 50 metų?

Į konventą atvyksta ir fantastikos rašytojas iš JAV, rašantis tiek mokslinę fantastiką, tiek fentezi, ir kurio romanas šiemet nominuotas prestižinėms „Hugo“ bei „Nebula“ premijoms (čia, galima sakyti, yra fantastikos literatūros „Nobeliai“ ar „Pullitzeriai“). Interviu su juo – jau netrukus, tad kol kas nesiplėsime. Kitas svečias – rašytojas ir mokslo komunikatorius iš Didžiosios Britanijos, puikiai susigaudantis ir moderniose technologijose, ir jų teikiamose galimybėse.

Taip pat vaizdo ryšio tiltu susijungsime su dar vienu, žymiu, įtakingu ir tikrai originaliu kuriančiu JAV rašytoju. Apie jį daugiau – irgi netrukus.

Taip pat, pavyzdžiui, kalbėsime apie virtualiają realybę – apie jos praeitį ir labai artimą (ir tolimą) ateitį. Kam ją pritaikyti, jei ne tik žaidimams? Pritaikyti tikrai galima – tiksliau, ji jau ir yra taikoma – oi kiek visur. Pradedant nekilnojamo turto rinka ir baigiant terapija.

Na ir žinoma, galima bus susipažinti su naujausiais stalo žaidimais, fantastų klubais, ir dar velniažin kuo – dar vis sulaukiame pasiūlymų iš norinčių kažką pristatyti, kažką papasakoti, ir viso to galutinė riba yra tik renginio laikas.

Tad net jei ir nebuvote nė viename Lituanicone, net jei nepažįstate nė vieno fantasto, bet jums patinka elfai, robotai, vaizdo žaidimai, mitologija, pokemonai, viduramžiai, futurizmas, kosminės kelionės, Sostų žaidimai, kiborgai, stalo žaidimai, anime, dronai, drakonai, SpaceX – na, bent pora iš paminėtų – užsukite, ir garantuojame, kad sutiksite bendraminčių.

Be to – renginys nemokamas. Ir taip yra todėl, kad fantastikos idėja tiki žmonės iš tokių rimtų įstaigų, kaip Vilniaus savivaldybė ir „Tele2“. Taip, jie irgi mato potencialą fantastikoje.

Tad net jei ir nesate fantastas pagal tą pirmąjį apibrėžimą – t.y. jei fantastiką vien tik vartojate – vis tiek Jūsų labai laukiame. Nes kas ten žino, kas gali nutikti ateityje?.

Rugsėjo 30, Kalvarijų 137E, nuo 11 valandos. Įėjimas – nemokamas. Išėjimas – irgi. Renginio įvykis Facebook.

Tegul fantastika liejasi laisvai!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *