Kiek propagandos tavo fantastikoje?

2018-04-13

Daugeliui žmonių žodis „propaganda“ siejasi vien su neigiamais dalykais. Tačiau iš tiesų gali būti ir kitaip – šiuolaikiniame pasaulyje propaganda vaidina ir motyvacinį įtikinėjimo vaidmenį, kuris nepaprastai svarbus demokratijos palaikymui, sklaidai bei visuomenės modernizacijai. Propaganda taip pat gali padėti bendruomenėms ar institucijoms viešai skleisti savo interesus, išlaikyti santarvę, arba priešingai, gali paskatinti siekti radikalių pokyčių visuomenėje.

Propagandines kino galimybes XX a. pradžioje puikiai suvokė JAV kino kūrėjas D. W. Griffith (Birth of the nation, 1915), o Sovietų Sąjungoje meistriškai kuriamas kinas tapo viena svarbiausių sovietinės propagandos atramų. Mokslinė fantastika kino ekrane irgi neišvengė propagandos apraiškų – ir Šaltojo karo metais kurtuose filmuose, ir Star Trek seriale, ir šiuolaikiniuose blockbuster’iuose jos yra apstu. Kaip ji pasireiškia, kokių tikslų ja siekiama?

Apie fantastiką ir propagandą Lituanicone pasakos istorikė, humanitarinių mokslų daktarė Ugnė Marija Andrijauskaitė, dirbanti Vytauto Didžiojo universitete ir tyrinėjanti XX a. Lietuvos (ir ne tik) visuomenę; besidominti mokslinės fantastikos, komiksų ir visuomenės bei populiariosios kultūros ryšiais; laisvalaikiu bingewatch'inanti visokiausius fantastinius (ir ne tik) serialus.

Lituanicon - gegužės 5 dieną, Vilniuje, Kalvarijų g. 137e. Renginys nemokamas.

Partneriai

 
 
 

Organizatoriai